Organska Hrana ili Neorganska Hrana, Pitanje je Sada
U ovom svetu hemijskog uzgoja i genetski modifikovanih useva, postoji velika razlika kako se gaji naše omiljeno voće i povrće. Neki usevi se više prskaju od drugih, a takođe neke biljke apsorbuju više pesticida od drugih. Neke biljke apsorbuju više štetnih materija u svoj jestivi deo od drugih.
Ove razlike u zasićenosti pesticidima mogu biti veoma značajne. Što je veća izloženost pesticidima i što je veći nivo ovih štetnih materija u prehrambenim proizvodima, to je veći rizik po zdravlje. I suprotno. Što se ređe neka biljka prska, i što su manje koncentracije pesticida, to su manji i rizici po ljudsko zdravlje. Kao što vidite, stvar je prilično jednostavna.
Ovaj tekst je prilagođen sa sajta christinacooks.com. Imajte na umu da rezultati važe za namirnice koje se gaje u SAD-u. Pretpostavljamo da je situacija slična i u našoj zemlji, ali zaključke treba uzeti sa izvesnom rezervom. Kod nas situacija može biti bolja, ali u nekim slučajevima i gora, na primer zbog nepoštovanja propisa oko upotrebe ovih hemikalija u poljoprivredi.
Kako Preživeti Hemiju
Da bi se odredilo koje je voće i povrće sigurnije od ostalih, rađena su detaljna ispitivanja na osnovu izveštaja vladinih tela i privatnih studija o hemijskim ostacima u više od 150 vrsta voća, povrća, mahunarki, orašastog voća i semenki. Ono što je pronađeno kao najkorisnije, bilo je istraživanje pod nazivom Total Diet Study, kontinualno istraživanje koje obavlja FDA agencija. Radi se o najpozudanijoj proceni kontaminacije pesticidima u lancu ljudske ishrane.
Ova studija meri ukupni broj ostataka na osnovu uzorka sa 36 lokacija, uključujući sveže i konzervirano voće i povrće. Ovde ćemo razmatrati samo svežu hranu.
Organsko voće i povrće je najsigurnija hrana koja je dostupna danas na tržištu. Sadrži malo ili nimalo ostataka pesticida u sebi. Preporučuje se da aktivno tražite organske proizvode, pogotovo ako se radi o proizvodima koji su veoma mnogo zasićeni pesticidima. Organska poljoprivreda počinje da uzima maha jer sve više potrošača zahteva sigurniju, čistiju hranu.
Organska hrana nije svuda podjednako dostupna i za mnoge ljude dodatni trošak pretstavlja opterećenje u budžetu. Zato se u ovom tekstu preporučuje hrana koja je sigurnija a ukazuje na hranu koja je rizičnija što se tiče pesticida.
Podela je rađena na osnovu kategoriija hrane koja ima "zeleno svetlo", "žuto svetlo", i "crveno svetlo". Značenje je očigledno. Hrana sa zelenim svetlom je najsigurniji izbor ako se uzima u neorganskoj varijatni. Hrana sa žutim svetlom ima više hemije u sebi, i treba smanjiti njen unos ili je kupovati u organskoj varijatni. Hrana sa crvenim svetlom je najtoksičnija po naša tela.
Ova podela na tri kategorije je pojednostavljenje velike količine podataka. Cilj je bio da čovek može na lak i brz način da procenu razliku u koncentraciji pesticida kod različitih namirnica.
Kao što ćete videti, postoji puno mogućnosti da kupujete neorgansko voće i povrće a da ono bude sigurno po zdravlje. Takođe, na žalost, mnoge namirnice koje su osnova naše ishrane je bolje kupovati kao organske proizvode.
Voće
Zeleno Svetlo
Žuto Svetlo
- Sos od jabuka
- Banana
- Dinja
- Pomorandža (ali ako koristite koru, neka bude organska pomorandža)
- Suva šljiva
- Kupina
- Medljika
- Borovnica
- Kivi
- Brusnica
- Nektarina
- Ribizla
- Nar
Crveno Svetlo
- Jabuka
- Kajsija
- Trešnja
- Grožđe
- Breskva
- Kruška
- Šljiva
- Suvo grožđe
- Jagoda
Povrće
Zeleno svetlo
Žuto Svetlo
Crveno Svetlo
- Celer
- Čeri paradajz
- Raštan
- Kukuruz
- Krastavac
- Zelena paprika
- Krompir
- Slatki Krompir
- Pradajz
Pogledajte i sledeću listu sigurnih i rizičnih namirnica na osnovu Radne grupe za životnu sredinu iz Amerike.
Komentari